Betadine (maść) - Povidonum iodinatum - zastosowanie i działanie lecznicze

Sklad: 
Postać leku: 
maść
Wskazania: 

Oparzenia, rany, otarcia, owrzodzenia, zakażenia skóry.

Dawkowanie: 

Zewnętrznie. W leczeniu zakażeń: maść nakładać raz lub dwa razy na dobę maksymalnie przez 14 dni. Skórę zmienioną chorobową należy oczyścić i osuszyć. Na zmienioną skórę nakładać maść. Można założyć opatrunek lub bandaż.
 
Nie zaleca się stosowania u dzieci do 3 miesiąca życia.
 
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
 
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne: 

Odczyny alergiczne u osób nadwrażliwych, podrażnienia miejscowe, podczas długotrwałego stosowania na większych obszarach skóry zwiększa się wchłanianie jodu, co w konsekwencji może doprowadzić do powstawania wola z równoczesną nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy i wystąpienia objawów ogólnych.
 
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Skonsultuj się z lekarzem: 

Gdy masz nadwrażliwość na jod, zaburzenia czynności tarczycy, masz planowane leczenie jodem radioaktywnym.
 
Gdy stosujesz inne preparaty dermatologiczne. Jednoczesne stosowanie maści Betadine z enzymatycznymi maściami do leczenia ran może zmniejszyć skuteczność obu preparatów.
 
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Maści nie należy stosować podczas karmienia piersią i powyżej 3 miesiąca ciąży.

Kategoria: 

Skomentuj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.