Dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum - zastosowanie i działanie lecznicze
Dziurawiec zwyczajny zawiera wiele substancji czynnych o różnych właściwościach farmakologicznych, dzięki czemu surowiec znajduje różne zastosowania w terapii, zależnie od postaci używanego leku.
Wewnętrznie:
Rozkurczające działanie dziurawca na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i naczynia krwionośne oraz w małym stopniu na drogi moczowe wykorzystywane jest w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego i wątroby (zaburzenia trawienia, nieżyt żołądka i jelit, niedokwaśność, kamica żółciowa, skurcze jelit, wzdęcia); zastojach krążenia obwodowego, szczególnie w przepuszczalności i łamliwości naczyń włosowatych; w osłabieniu czynności nerek, pomocniczo w kamicy nerkowej.
Hiperycyna zawarta w dziurawcu działa uspokajająco i przeciwdepresyjne. Korzystny wpływ dziurawca na samopoczucie wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń nastroju typu depresyjnego, zmian nastroju związanych z przekwitaniem, niepokoju nerwowego, stanów lękowych, bezsenność a także w stanach wyczerpania nerwowego.
Zewnętrznie:
Ułatwia gojenie ran, oparzeń, owrzodzeń, odmrożeń (zawarte w dziurawcu zwyczajnym garbniki działają ściągająco i antyseptycznie na błony śluzowe i uszkodzone miejsca skóry). Pomocniczo stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej, dziąseł i gardła.
:dawkowanie
W nadmiernych ilościach może spowodować uczulenie na słońce.
Nie należy podawać dzieciom poniżej 7 roku życia.
Uwaga! Podczas stosowania preparatów zawierających hiperycynę należy unikać przebywania na słońcu, korzystania z solarium.
Przed zastosowaniem należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.
Skomentuj