Fluxemed - Fluoxetinum - zastosowanie i działanie lecznicze
Dorośli: Depresja, natrętne myśli i zachowania obsesyjne, żarłoczność (przymus objadania się).
Dzieci i młodzież w wieku 8 lat i powyżej: Epizody depresji o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, gdy objawy depresji nie ustępują po 4-6 sesjach psychoterapii. U dzieci i osób młodym z depresją o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego lek Fluxemed należy stosować tylko w połączeniu z jednoczesną terapią psychologiczną.
Doustne. Lek Fluxemed należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Lek Fluxemed może pogarszać zdolność oceny sytuacji, zdolność myślenia i sprawnośc motoryczną. Należy to uwzględnić, wykonując czynności wymagające zwiększonej uwagi,jak np. prowadzenie pojazdów lub obsługa urządzeń mechanicznych w ruchu.
Ogólne: nadwrażliwość i reakcje alergiczne, takie jak świąd, wysypka, pokrzywka z gorączką, czasem z obrzękiem skóry, błon śluzowych i innych części ciała, zapalenie naczyń, gorączka, ból stawów; dreszcze, podrażnienie skóry po ekspozycji na silne światło słoneczne; w bardzo rzadkich przypadkach zespół Lyell’a (niebezpieczny stan przebiegający z zakażeniem skóry).
Układ pokarmowy: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak biegunka, nudności, wymioty, niestrawność, trudności w połykaniu, zaburzenia smaku; suchość jamy ustnej; rzadko nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby oraz bardzo rzadko przypadki odczynów wątrobowych. Układ nerwowy. ból głowy, zaburzenia snu (np. niezwykłe sny, bezsenność), zawroty głowy, zmniejszenie masy ciała, zmęczenie, senność i ospałość, nadmierna wesołość; nieprawidłowe krótkotrwałe ruchy, takie jak drganie mięśni, zaburzenia koordynacji ruchów mięśni, drżenie, skurcze mięśni, drgawki, niepokój psychoruchowy; odnotowano omamy, reakcje maniakalne, dezorientacja, pobudzenie, lęk i nerwowość, zaburzenia koncentracji i procesów myślowych, napady paniki, ale objawy te mogą być wynikiem choroby podstawowej; bardzo rzadko zespół serotoninergiczny z takimi objawami, jak wysoka gorączka, drgania mięśni, dezorientacja i lęk. Układ moczowo-płciowy: trudności w oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu. Układ rozrodczy: opóźnienie lub brak orgazmu, przedłużający się wzwód prącia, mlekotok. Różne: łysienie, ziewanie, zaburzenia widzenia, jak nieostre widzenie, rozszerzenie źrenic, pocenie się, rozszerzenie naczyń, bóle stawów, bóle mięśni, spadki ciśnienia tętniczego krwi, wybroczyny; w rzadkich przypadkach krwotoki z dróg rodnych, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz inne krwawienia w obrębie skóry lub błon śluzowych; może wystąpić zmniejszenie stężenia sodu we krwi, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku, przyjmujących leki moczopędne lub z niedoborem płynów z innych przyczyn. Układ oddechowy: zapalenie gardła i trudności w oddychaniu; rzadko opisywano zapalenia tkanki płucnej.
Dzieci i młodzież (8-18 lat) fluoksetyna może spowalniać wzrost oraz prawdopodobnie opóźniać dojrzewanie płciowe.
Gdy masz reakcję alergiczna na fluoksetynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; Gdy zażywasz leki przeciwdepresyjne, leki przeciwparkinsonowskie, antybiotyki (np.
linezolid) lub leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) lub gdy w ciągu ostatnich dwóch tygodni stosowałeś nieodwracalne inhibitory MAO (np. tranylcyprominę, selegilinę). Nie należy stosować żadnego z inhibitorów MAO przez następne 5 tygodni po zakończeniu leczenia lekiem Fluxemed.
Gdy masz cukrzycę, drgawki, padaczke, zaburzenia pracy wątroby, nerek lub serca
Gdy występowała lub występuje u Ciebie mania, skłonność do krwawień;
Gdy stosujesz leki lub preparat ziołowy zawierający ziele dziurawca (Hypericum perforatum).
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią
Add new comment