Jaki lek na anginę
Angina jest ostrą, ogólnoustrojową chorobą zakaźną, której przyczyną są głównie paciorkowce, rzadziej gronkowce lub dwoinki zapalenia płuc. Bakterie te znajdują się w jamie ustnej, nosie, gardle. Ich chorobotwórcze działanie równoważy ustrój obronny. W niesprzyjających warunkach równowaga ta zostaje naruszona i dochodzi do zachorowania. Jest to dokuczliwa choroba gardła przebiegająca z reguły z wysoką gorączką.
Angina pomimo pochodzenia bakteryjnego jest bardzo zakaźna. Roznosi się droga kropelkową. Wystarczy rozmawiać z osobą chorą, aby się zarazić.
Przyczyną zachorowania może być m.in.:
- przemęczenie fizyczne i psychiczne
- osłabienie organizmu innymi chorobami
- złe odżywianie
- przemarznięcie
- przemoczenie nóg
Więcej na temat choroby: http://www.dobrylekarz.info/opis-choroby/angina.htm
Leczenie:
Jedynym skutecznym leczeniem jest antybiotykoterapia, a decyzję o zastosowaniu antybiotyku podejmuje lekarz, po badaniu chorego i ustaleniu rozpoznania. Niezależnie od przyjmowania antybiotyku, nieodzowne jest kilkudniowe leżenie w łóżku. Może to zapobiec późniejszym powikłaniom.
Ulgę choremu przynosi płukanie gardła środkami o działaniu przeciwzapalnym, np. naparem z szałwii lub rumianku. Dolegliwości bólowe gardła łagodzą tabletki do ssania, takie jak: Septolete, Neo-angin czy Chlorchinaldin. Gdy węzły chłonne szyi są powiększone i bolesne, wówczas pomagają ciepłe okłady na gardło.
Dieta chorego powinna być w miarę możliwości półpłynna, aby jak najmniej drażnić gardło. Lepiej unikać potraw zbyt gorących i pikantnych. Należy natomiast spożywać pokarmy zawierające duże ilości witamin, takie jak warzywa i owoce. Osoby palące powinny wstrzymać się w tym okresie od palenia.
Jakie leki stosuje się na anginę? Zobacz listę:
Add new comment