Jaki lek na astmę oskrzelową - dychawicę

  • Posted on: 26 October 2013
  • By: ewa

Astma oskrzelowa to inaczej dychawica oskrzelowa.

Przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych a konkretniej oskrzeli prowadzą do nawracających napadów duszności i kaszlu występujących szczególnie w nocy i nad ranem czyli mogą stać się przyczyną astmy oskrzelowej, charakteryzującej się nadmierną ich wrażliwością na różnorodne bodźce i utrudnionym oddychaniem.

Choroba ta polega na wydzielaniu przez komórki układu oddechowego licznych mediatorów doprowadzających do utrudnienia przepływu powietrza w drogach oddechowych. Wydzielanie to może ustąpić samoistnie i często tak właśnie się dzieje jednak czasem wymagane jest leczenie. Astma oskrzelowa należy do chorób psychosomatycznych. Powodować ją może przewlekły alergiczny nieżyt nosa czyli katar sienny, który wymaga leczenia.

Objawy:

  • napady duszności, najczęściej pojawiające się nagle i w nocy
  • świszczący oddech
  • kaszel

Najpierw odczuwa się utrudnienia w oddychaniu, a następnie duszność. Ataki duszności, z licznymi przerwami, mogą trwać od kilku minut do wielu godzin. Odczuwanie „braku powietrza” (duszność) spowodowana jest skurczem mięśni gładkich i obrzękiem błony śluzowej oskrzeli.

Więcej informacji na temat choroby: http://www.dobrylekarz.info/opis-choroby/astma-oskrzelowa.htm

Leczenie:
Leczenie i zapobieganie nawrotom tej choroby jest długotrwałe. Intensywność leczenia uwarunkowana jest stopniem ciężkości choroby. Najważniejszym składnikiem tego leczenia są różnorodne metody leczenia przeciwzapalnego. Większość metod leczniczych ma charakter objawowy. Ponieważ astma oskrzelowa należy do chorób przewlekłych leczenie musi być stosowane systematycznie przez długi czas. Opanowanie objawów chorobowych określa się mianem kontroli astmy.

Jednym z najważniejszych etapów leczenia astmy jest unikanie kontaktu z czynnikami wywołującymi napad astmy u chorego czyli unikanie alergenów, ochrona dróg oddechowych przed narażeniem na zimne powietrze unikanie dymu papierosowego i inne. Często nie jest to jednak wykonalne, w takich przypadkach stosuje się leczenie odczulające, jedną z metod immunoterapii.

Jakie leki na astmę? Zobacz listę:

astma, by Arvind Balaraman/www.freedigitalphotos.net

Skomentuj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.