Keppra - Levetiracetamum - zastosowanie i działanie lecznicze
Lek stosuje się w monoterapii u pacjentów w wieku od 16 lat z nowo rozpoznaną padaczką, w leczeniu napadów o początku ogniskowym z wtórnym uogólnieniem lub bez uogólnienia.
Preparat Keppra można również stosować jako leczenie uzupełniające u pacjentów, którzy otrzymują już inne leki przeciwpadaczkowe, w leczeniu: napadów o początku ogniskowym z uogólnieniem lub bez uogólnienia u pacjentów od czwartego roku życia, drgawek mioklonicznych (krótkie, przypominające wstrząs skurcze mięśnia lub grupy mięśni) u pacjentów w wieku od 12 roku życia z młodzieńczą padaczką miokloniczną, pierwotnie uogólnionych napadów toniczno-klonicznych (dużych napadów, utratą przytomności) u pacjentów w wieku od 12 roku życia z idiopatyczną padaczką uogólnioną (rodzaj padaczki, o której uważa się, że ma przyczyny genetyczne).
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości, niezależnie od posiłku, popijając obfitą ilością wody, nie rozgryzać. Roztwór doustny leku należy rozcieńczyć w odpowiedniej ilości wody i odmierzać dawki za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania. Przed przyjęciem zawiesinę doustną można wymieszać w szklance wody.
W przypadku, jeśli leczenie preparatem ma być zakończone, zaleca się stopniowe odstawianie preparatu.
Uwaga! Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu. Brak wystarczających danych dotyczących stosowania lewetyracetamu u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są: senność i astenia (osłabienie) lub uczucie zmęczenia. Często: niepamięć, ataksja, drgawki, zawroty i/lub bóle głowy, drżenie, zaburzenia równowagi, zaburzenia koncentracji, zaburzenia pamięci, pobudzenie ruchowe, depresja, chwiejność emocjonalna, bezsenność, nerwowość, drażliwość, zaburzenia osobowości, zaburzenia myślenia.
Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, dopóki nie zostanie określony indywidualny wpływ na zdolność wykonywania tych czynności.
Gdy masz nadwrażliwość na lewetiracetam, inne pochodne pirolidynowe (leki o podobnej budowie) lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, schorzenia nerek i /lub wątroby.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat nie powinien być stosowany w ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Zaprzestanie leczenia przeciwpadaczkowego może spowodować zaostrzenie choroby, które może być szkodliwe dla matki i płodu. Lewetyracetam przenika do mleka kobiecego - karmienie piersią nie jest zalecane.
Add new comment