Plexxo - Lamotriginum - zastosowanie i działanie lecznicze
Dorośli: leczenie napadów padaczkowych w monoterapii (leczenie jednym lekiem) lub terapii skojarzonej (leczenie kilkoma różnymi lekami) - w kontrolowanych badaniach klinicznych wykazano skuteczność w napadach częściowych, napadach częściowych z wtórnie uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi, w pierwotnie uogólnionych napadach toniczno-klonicznych oraz w napadach związanych z zespołem Lennoxa-Gastauta (postać padaczki o początku w dzieciństwie, trudna w leczeniu. Występuje w okolicach 13-15 roku życia. Zanim wystąpi duży atak najpierw występuje zgięcie nóg w kolanach i upadek całego ciała do przodu). Dzieci (powyżej 2 roku życia): leczenie skojarzone napadów częściowych i uogólnionych, w tym toniczno-klonicznych i napadów związanych z zespołem Lennoxa-Gastauta.
Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Uwaga! Lek należy odstawiać stopniowo. Nagłe odstawienie lamotryginy może spowodować nawrót napadów padaczkowych.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Podczas monoterapii(leczenie 1 lekiem)najczęściej opisywano: ból i zawroty głowy, zmęczenie, wysypkę, nudności, senność i bezsenność. Rzadko obserwowano ciężkie, zagrażające życiu reakcje skórne .
Inne działania niepożądane obserwowane w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwpadaczkowymi obejmują: podwójne widzenie, zaburzenia ostrości widzenia, stany zapalne spojówek, ból i zawroty głowy, chwiejny chód, zmęczenie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (z wymiotami włącznie), drażliwość, agresywność, drżenie mięśniowe, pobudzenie, splątanie oraz zmiany hematologiczne (zmiany w obrazie krwi).
Lek może upośledzać sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.
Gdy masz nadwrażliowść na lamotryginę, karbamazepinę, fenytoinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby.
Gdy przyjmujesz inne leki przeciwdrgawkowe, doustne leki antykoncepcyjne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Lamotrygina jest wydzielana z mlekiem matki. Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią należy rozważyć potencjalne korzyści wynikające z karmienia piersią i możliwe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u niemowlęcia.
Add new comment