Prazolacid - Pantoprazolum - zastosowanie i działanie lecznicze
Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.Refluks polega na cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku, co może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego przełyku i wywoływać ból. Mogą pojawić się też takie objawy, jak: bolesne pieczenie w klatce piersiowej sięgające aż do gardła (zgaga), kwaśny smak w ustach (kwaśne odbijanie).
Doustnie. 1 tabletka na dobę. Tabletki przyjmować przed posiłkiem, codziennie o tej samej porze. Tabletki należy połykać w całości, obficie popijając wodą. Tabletek nie należy ich żuć, rozgryzać ani dzielić. Lek należy przyjmować przynajmniej przez 2 do 3 kolejnych dni. Należy zakończyć stosowanie leku Prazolacid po całkowitym ustąpieniu objawów. Możliwe jest złagodzenie objawów refluksu i zgagi już po jednym dniu stosowania leku Prazolacid. Należy jednak pamiętać, że lek ten nie jest przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów. W celu uzyskania całkowitego ustąpienia objawów konieczne może być przyjmowanie leku przez 7 kolejnych dni. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli po stosowaniu tego leku przez pełne 2 tygodnie objawy nie ustąpią. Nie należy przyjmować leku Prazolacid przez dłużej niż 4 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.
Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia (uczucie pełności lub ucisku w jamie brzusznej), wzdęcia z oddawanie gazów, zaparcia, suchość w jamie ustnej, ból i dyskomfort w obrębie brzucha, wysypka skórna lub pokrzywka, świąd, osłabienie, wyczerpanie lub złe samopoczucie, zaburzenia snu, problemy z wątrobą, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (stwierdzana w badaniu krwi).
Rzadko: zaburzenia wzroku, takie jak niewyraźne widzenie, obrzęk kończyn (rąk i nóg), bóle stawów (artralgia), bóle mięśni (mialgia), depresja, zmiany masy ciała, podwyższona temperatura ciała, zwiększone stężenie bilirubiny (barwnik żółci) i stężenia lipidów we krwi (stwierdzane w badaniu krwi).
Bardzo rzadko: dezorientacja, zmniejszenie liczby płytek krwi, co może powodować zwiększoną tendencję do krwawień i tworzenia się wybroczyn („siniaków”) na skórze (trombocytopenia); zmniejszenie liczby białych krwinek, co może sprzyjać częstszym zakażeniom (leukopenia). Częstość nieznana: omamy, splątanie (szczególnie u osób, u których wcześniej występowały takie objawy), zmniejszenie stężenia sodu we krwi.
Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną. Jeżeli wystąpią działania niepożądane, takie jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Gdy masz uczulenie na pantoprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Prazolacid, chorobę wrzodową żołądka, problemy z wątrobą lub żółtaczkę (zażółcenie skóry i oczu), niezamierzoną utratę masy ciała, wymioty (szczególnie nawracające), wymioty z krwią, krew w kale, kał czarny lub smolisty, problemy z połykaniem lub ból w trakcie przełykania, bladość i osłabienie (niedokrwistość), bóle w klatce piersiowej, ból brzucha, ciężkie i (lub) uporczywe biegunki.
Gdy stosujesz atazanawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV), leki zmniejszające ilość kwasu produkowanego w żołądku, takie jak inne inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol, lanzoprazol, rabeprazol) lub antagoniści H2 (np. ranitydyna, famotydyna), ketokonazol (stosowany w zakażeniach grzybiczych), warfarynę i fenprokumon (wpływają na gęstość krwi i zapobiegają zakrzepom). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Add new comment