Signopam - Temazepamum - zastosowanie i działanie lecznicze
Doraźnie i krótkotrwale (przez 7 do 10 dni) w leczeniu zaburzeń snu (trudności w zasypianiu, częste przebudzenia, przedwczesne przebudzenia), w premedykacji (przygotowanie do zabiegów chirurgicznych i uciążliwych badań diagnostycznych).
Doustnie. W przypadku bezsenności - przed snem. Dawkę i częstotliwość stosowania leku określa lekarz.
Należy unikać długotrwałego podawania. Temazepam stosuje się doraźnie i krótkotrwale. Zwykle czas leczenia wynosi od kilku dni do 2 tygodni. W indywidualnych przypadkach, leczenie może trwać dłużej. Maksymalny czas leczenia, łącznie z okresem stopniowego odstawiania temazepamu, nie powinien być dłuższy niż 4 tygodnie.
Uwaga! Podczas leczenia nie wolno pić alkoholu.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Uczucie senności, zmęczenia i dezorientacji, zawroty głowy. Rzadziej zmniejszenie siły mięśniowej, zaburzenia koordynacji ruchów, oczopląs, drżenie, suchość błon śluzowych jamy ustnej, uczuleniowe zmiany skórne, objawy dyspeptyczne. Czasami paradoksalne stany dysforyczne, pobudzenia i bezsenności (szczególnie u pacjentów w starszym wieku). Lek może spowodować przyzwyczajenie i uzależnienie, jest przeciwwskazany pacjentom ze skłonnością do uzależnień i lekomanii.
Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną. Nie należy prowadzić pojazdów oraz obsługiwać urządzeń mechanicznych podczas leczenia i do 3 dni po jego zakończeniu.
Gdy masz nadwrażliwość pochodne benzodiazepiny lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, ciężką niewydolność oddechową, zespół bezdechu sennego, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, nużliwość mięśni.
Gdy przyjmujesz inne leki działające na ośrodkowy układ nerwowy (inne leki uspokajające, leki przeciwpsychotyczne, leki nasenne, leki przeciwbólowe). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Leku nie stosuje się w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.
Skomentuj