Jaki lek na łuszczycę
Łuszczyca jest przewlekłą, nawracającą chorobą skóry, która charakteryzuje się występowaniem na skórze łuszczących się wykwitów.
Uważa się, że choroba ta ma podłoże genetyczne.
Geny mogą mieć wpływ na predyspozycję do ujawnienia się łuszczycy, natomiast wystąpienie objawów i przebieg choroby zależeć może od wielu czynników niegenetycznych - zewnętrznych i wewnętrznych, takich jak podrażnienia mechaniczne i chemiczne, stresy, infekcje, stosowanie niektórych leków.
W zmianach łuszczycowych namnażanie się komórek naskórka w warstwie podstawnej jest znacznie nasilone, a proces ich przechodzenia do warstwy rogowej przyspieszony do 3-4 dni. Rogowacenie staje się nadmierne i nieprawidłowe. W obrębie zmian skórnych występują charakterystyczne objawy stanu zapalnego.
Więcej na temat choroby: http://www.dobrylekarz.info/opis-choroby/luszczyca-psoriasis.htm
Leczenie:
W przypadku łuszczycy pospolitej jej objawy leczy się farmakologicznie (zewnętrznie i wewnętrznie), ponieważ nie są znane przyczyny choroby.
Pierwszym etapem jest zawsze usunięcie łusek. Do tego celu służą preparaty zawierające kwas salicylowy, używane w formie maści (na skórę ciała) i oliwki (na skórę owłosioną głowy). Stosuje się je przez kilka dni, lekarze zalecają także ciepłe kąpiele.
W leczeniu redukującym i antymitotycznym (hamującym pewne procesy zachodzące w komórkach) wykorzystuje się środki zawierające dziegcie oraz cygnolinę. Dziegcie mają obecnie zastosowanie przede wszystkim w połączeniu ze sterydami oraz jako preparat Psorisan. Cygnolinę można używać w różnych stężeniach w postaci maści lub pasty, wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.
Inną grupę leków stanowią maści zawierające sterydy, często w połączeniu z kwasem salicylowym bądź dziegciami.
Trzeba pamiętać, że zbyt długie wykorzystywanie preparatów sterydowych staje się przyczyną częstszych nawrotów łuszczycy i wzrostu jej oporności na leczenie.
Środki zawierające pochodną witaminy D3 stanowią grupę najnowszych leków zewnętrznych stosowanych w łuszczycy. Są też bezpieczniejsze w użyciu od maści sterydowych. Ze względu jednak na możliwość wystąpienia podrażnień i istnienie przeciwwskazań powinny być zalecane tylko przez lekarza.
Łuszczyca często ulega złagodzeniu u kobiet w ciąży, pod wpływem czynników hormonalnych.
Jakie leki na łuszczycę? Zobacz listę:
Add new comment