Lexotan - Bromazepamum - zastosowanie i działanie lecznicze

Sklad: 
Postać leku: 
tabletki
Wskazania: 

Zaburzenia lękowe uogólnione. Zaburzenia występujące pod postacią somatyczną. Stany lękowe występujące w przebiegu przewlekłych chorób organicznych ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia stresowe pourazowe, z objawami lęku. Zaburzenia adaptacyjne.

Dawkowanie: 

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Leczenie powinno trwać tak krótko jak to tylko możliwe. Całkowity czas terapii nie powinien wynosić więcej niż 8-12 tygodni, wliczając okres odstawiania leku. Zaleca się stopniowe odstawianie leku. W niektórych przypadkach terapia może trwać dłużej, pod warunkiem przeprowadzenia specjalistycznej oceny stanu pacjenta.
 
Uwaga! Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Alkohol może nasilać działanie bromazepamu. Preparatu nie stosuje się u dzieci.
 
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
 
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
 
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
 
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne: 

Mogą wystąpić zmęczenie, senność, osłabienie mięśni, uczucie drętwienia, osłabienie uwagi, dezorientacja, ból i zawroty głowy, ataksja, podwójne widzenie. Donoszono sporadycznie o przypadkach zaburzeń żołądkowo-jelitowych, zmiany libido oraz reakcji skórnych. Niepamięć następcza może występować podczas stosowania preparatu w dawkach leczniczych, ryzyko jej wystąpienia zwiększa się po zastosowaniu zwiększonych dawek leku. W trakcie stosowania benzodiazepin może dojść do ujawnienia się objawów wcześniej istniejącej depresji. W trakcie stosowania benzodiazepin oraz leków podobnie działających mogą wystąpić reakcje paradoksalne - w przypadku ich wystąpienia leczenie preparatem należy przerwać. Długotrwałe stosowanie preparatu (nawet w dawkach leczniczych) może prowadzić do rozwinięcia się uzależnienia fizycznego i psychicznego. Przerwanie leczenia może spowodować wystąpienie zespołu abstynencyjnego lub zjawiska "odbicia".
 
Lek upośledza sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Skonsultuj się z lekarzem: 

Gdy masz nadwrażliwość na bromazepam, benzodiazepiny lub pozostałe składniki preparatu, niewydolność oddechową, zespół bezdechu sennego, schorzenia wątroby, jaskrę, miastenię (nużliwość mięśniową), skłonność do uzależnień.
 
Gdy przyjmujesz inne leki działające hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (nasenne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwlękowe i uspokajające, przeciwdrgawkowe, przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym), cymetydynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
 
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku w ciąży, szczególnie w I i III trymestrze, z wyjątkiem szczególnie uzasadnionych przypadków. Benzodiazepiny przenikają do mleka kobiecego - kobiety karmiące piersią nie powinny stosować preparatu.

Specjalizacja: 

Skomentuj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.