Prestarium - Perindoprilum erbuminum - zastosowanie i działanie lecznicze
Nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca.
Doustnie, rano. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Leku nie należy stosować u dzieci. Nigdy nie przyjmuj podwójnej dawki, nawet jeżeli zapomnisz zażyć lek w odpowiednim czasie. Stosuj lek regularnie. Dorywcze przyjmowanie leku jest nieskuteczne.
Niedociśnienie tętnicze (ryzyko wystąpienia jest większe u osób przyjmujących dodatkowo leki moczopędne, stosujących ubogosolną dietę; sprzyjają mu także biegunki i wymioty). Niezbyt często obrzęki twarzy, kończyn, języka, głośni i (lub) krtani. Nudności, bóle brzucha. W trakcie terapii może wystąpić także suchy kaszel, przemijający bez specjalnego odstawienia leku. W trakcie leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny może wystąpić hiperkaliemia (nadmiar potasu w organizmie). Jednoczesne przyjmowanie preparatów potasu i leków moczopędnych oszczędzających potas (Spironolakton) zwiększa ryzyko wystąpienia hiperkaliemii ( w razie konieczności łącznego podawania należy oznaczać stężenia potasu we kwi).
Gdy masz nadwrażliwość na perindopril lub inne leki należące do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Poinformuj lekarza o dolegliwościach zaobserwowanych w trakcie przyjmowania leku.
Gdy przyjmujesz leki moczopędne, preparaty potasu, leki zawierające sole litu, leki przeciwcukrzycowe, leki stosowane w chorobach psychicznych (neuroleptyki), leki przeciwdepresyjne.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i w okresie karmienia piersią. Przed rozpoczęciem leczenia należy się upewnić, że kobieta nie jest w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym leczone preparatem powinny stosować skuteczną antykoncepcję.
Add new comment