Jaki lek na nadciśnienie tętnicze
O nadciśnieniu tętniczym mówimy, kiedy ciśnienie skurczowe krwi przekracza 140 mm Hg a rozkurczowe – 90 mm Hg. Istotne jest rozróżnienie nadciśnienia tętniczego będącego wynikiem zmian zachodzących w nerkach od innych postaci nadciśnienia.
Ciśnienie tętnicze nie powinno przekraczać 140/90 mmHg. Optymalnie wartości ciśnienia nie powinny przekraczać granicy 120/80 mmHg.
Przyczyny:
Zdecydowana większość (nawet do 95%) przypadków nadciśnienia ma niewyjaśnioną przyczynę (mówimy w takim przypadku o nadciśnieniu pierwotnym nazywanym inaczej idiopatycznym. W niewielu przypadkach (pozostałe 5% przypadków) nadciśnienie ma określoną przyczynę którą może być:
- nadczynność tarczycy
- choroby nerek
- hiperadldosteronizm
- zwężenie tętnicy nerkowej
- wiele innych
Przyczyną nadciśnienia krwi może być miażdżyca tętnic. Jest to przewlekła choroba charakteryzująca się rozwojem ograniczających przepływ krwi blaszek miażdżycowych w tętnicach dużych i średnich.
Więcej informacji na temat choroby: http://www.dobrylekarz.info/opis-choroby/nadcisnienie-tetnicze.htm
Profilaktyka:
W profilaktyce chorób układu krwionośnego obok właściwej diety najważniejszy jest ruch.
Bardzo ważną funkcję w zapobieganiu chorób układu krwionośnego pełni aktywność fizyczna, a szczególnie ruch polegający na częstym chodzeniu lub umiarkowanym biegu. Rytmiczny nacisk mięśni kończyn dolnych na przebiegające obok nich żyły powoduje wspomaganie przepływu krwi w kierunku serca i zmniejszenie tworzenia zastoin, zapobiegając tworzeniu się żylaków, a w nich zakrzepów krwi.
Leczenie:
Decyzję o czasie i sposobie włączenia leczenia podejmuje się po uwzględnieniu wartości ciśnienia tętniczego i ogólnego ryzyka sercowo-naczyniowego. Podkreśla się także konieczność elastycznego podejścia do rozpoczynania farmakoterapii u osób z granicznymi wartościami ciśnienia.
Jakie leki na nadciśnienie? Zobacz listę:
Skomentuj